Evde demlik (çaydanlık) parlatma yöntemi

0

Çaydanlıkların çok fazla kullanılması hemen kirlenmelerine neden oluyor. Ayrıca demlikte uzun süre bekletilen çay da çaydanlığın aşırı sararmasına yol açar. Bunun haricinde zaman içinde çaydanlığın dışında da lekelenmeler meydana gelmeye başlar ve parlaklığını yitirir…

Bu Yöntemle Çaydanlıklarınızı Anında Parlatın

Çaydanlığın içindeki sarı rengi temizlemek için limon tuzu kullanabilirsiniz. Demliğin içini su ile doldurun, suyun içine 1-2 kaşık limon tuzu koyun. Daha sonra suyu kaynatın. Bu şekilde sararma temizlenecektir. Çaydanlığın içinde oluşan limon tuzu tadını geçirmek için de çaydanlığı bol su ile durulayın.

Bu teknik çaydanlığın içindeki kireci gidermek amacıyla da kullanılır.


limon tuzu

Çaydanlığın dışını parlatmak için sirke ile karbonat kullanabilirsiniz. Bir miktar sirke ve karbonatı karıştırın. Demliğin içini bu karışımla güzelce silin. Böylece demliği ilk aldığınız gün gibi ışıl ışıl parlayacaktır.

Bir miktar sirke ve bir miktar tuzu karıştırarak demliği bu karışımın içinde bekletin. Bu teknik de demliğin parlamasını sağlar.

Kaynar suyun içinde eritilmiş kaya tuzu ile sirke karışımını da demliği parlatmak amacıyla kullanılabilir. Bu yöntemi demliği dezenfekte etmek amacıyla da kullanabilmeniz mümkün.

Deneyimlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşın lütfen. Bu bilgiden sevdikleriniz de Faydalanması için lütfen paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here