Nedenlerine Şaşıracaksınız !

0

Nedenlerine Şaşıracaksınız ! Erkek al-datır ama kadın al-datmaz’ önyargısı çok uzun zaman önce yıkıldı. Farklılık, al-datmayı tercih ettiren nedenlerde. Günümüzde kadın, erkeği 3 nedenden ötürü al-datıyor

Son yıllardaki boşanma davalarına baktığımızda kocalarını al-datan kadınların sayısında artış dikkat çekiyor. İstatiksel veriler erkeklerin oranına yakın bir oranda, kadınların da eşlerini ya da sevgililerini al-dattığını gösteriyor. Peki, bir kadın, eşini ya da birlikte olduğu erkeği neden al-datır?

Buna hemen şöyle yanıt bir verilebilir: Bir erkek hangi sebeplerden ötürü al-datıyorsa, evli kadın da aynı nedenlerden dolayı al-datır. Aslında durum o kadar basit değil. Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Serdar Dağ’a göre evli kadının eşinin al-datmasının temelinde hormonal nedenler, intikam duygusu ve kendini güvence altına almak yatıyor.

Evli kadınlar neden al-datıyor? Normal giden evlilikte, kadında al-datma eğilimi olmaz. Genelde gördüğümüz intikam alma duygusudur. Eşi al-datıyorsa ve kadının dominant bir karakteri varsa al-datır, al-*dattıktan sonra da pişmanlık duyar. Eğer eşini sevmiyorsa al-datma olayı genelde günübirlik olmaz. Evleneceği, yaşamını birleştirebileceği bir insanı bulur. Daha sonra bu kişiyi garanti ettikten sonra eşini bırakır.

Erkeklerin al-datma nedenleri kadınlarınkinden daha mı farklı? Al-datmayan erkek yoktur. Erkekler hormonları dolayısıyla tek eşli kalamazlar. ‘Benim eşim tek eşli’ diyen kadın kendi kendini kandırır. Erkekler durmadan dışarıya açılma eğilimindedir. Fakat hangi kadına aşıksa, hangi kadınla evliyse onunla yaşamını devam ettirir.

Kadınları al-datmaya iten nedenler nelerdir? Nedenleri üç gruba bağlayabiliriz. Hormonal nedenlerden dolayı masum al-datmalar. Yani cinsel tatmin için olan al-datmalar. Kadın da erkek gibi farklı cinsel paylaşımlar yaşamak ister.

İkinci neden iyi giden bir evliliği olduğu halde eşinin kendisini al-dattığını hissettiyse intikam almak için al-datır. Bu durum psikolojik ve depresyon gibi sorunları beraberinde getiren hadiseler yaratır.

Üçüncü neden, eğer kötü giden bir evliliği varsa kadının, başka bir erkek bulmak amacıyla al-datır. Bu tarz al-datmalarda kadın durduk yerde kendini maceraya atmaz. Eşinden memnun değildir, onu maddi manevi yetersiz buluyordur. Bu sebeple başka bir erkeği garantilemek ister. Nasılsa eşiyle arasında problem yoktur ya da boşanmadan yeni bir olay yaşayacağım diyerek bunun altyapısını hazırlar. Dolayısıyla al-datır ve eski eşiyle boşanır. Yenisiyle evlenir ya da beraber yaşar.

Üçüncü grup al-datmalarda kadın yine evlenmek ya da birlikte yaşamak için mi al-datmış oluyor? Kadın severse, aşık olursa, yapısı gereği iki eşliliği kabul etmez, birine bağlı olmak ister. Garanti altına almak istemesi, ait olma duygusuyla hareket ettiği içindir. Eğer eşiyle arası bozuksa, evlilik kağıt üzerinde sürüyorsa bir garantör arar. Gerek duygusal, gerek ekonomik nedenler. Dolayısıyla o garantiyi bulduktan sonra birincisinden boşanır. Bu al-datma mıdır değil midir bu tartışma konusudur. Bitmiş bir evliliğin sürecini hızlandırmak için destek arayışıdır.

Erkekler daha maceracı, kadınlar daha mı garantici? Erkekler daha maceracıdır, kadınlar daha garanticidir. Kadın hiçbir zaman evde oturan, pısırık bir adam istemez. Yapılan araştırmalar, böyle durumlarda yani erkek pısırıksa, maddi manevi her tür daha az bir getirisi varsa, eğer çocuk da varsa, kadın her durumda birine ait olmak ister. Evdekine de ait olmayı istemediği için kadın kendini garanti altına almadan al-datmaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here